Czym jest stres oksydacyjny?
Starzenie się to nie tylko zmarszczki i coraz mniejsza sprawność. To przede wszystkim zmiany, które pod wpływem wolnych rodników zachodzą na poziomie komórkowym. Procesów utleniania i związanego z nim stresu oksydacyjnego nie da się uniknąć, ale można go ograniczyć. By to osiągnąć, potrzebne są antyoksydanty. Każdy atom tlenu ma na swojej ostatniej parzystą liczbę elektronów. Kiedy jeden z nich się „zgubi” – atom traci „równowagę”. Staje się wolnym rodnikiem poszukującym brakującego ogniwa. Gdy tylko na swojej drodze napotka atom zbudowany prawidłowo, odbiera mu potrzebny elektron. Z kolei ten pozbawiony jednego elektronu, sam staje się wolnym rodnikiem i zaczyna poszukiwać pary dla swojego samotnego elektronu w atomach dowolnych substancji. W czasie tych „poszukiwań” uszkadza wszystko, co napotka po drodze. Działanie wolnych rodników nazywamy procesem utleniania, a proces ten przyczynia się do przyspieszenia starzenia się naszego organizmu: komórek, tkanek, narządów.
Wiele osób zastanawia się jak sobie poradzić ze zmęczeniem. Warto dobrze przeanalizować możliwe przyczyny, aby odnaleźć właściwe źródło spadku energii. Najczęściej zmęczenie związane jest z nieprawidłową, niekompletną dietą i brakiem wystarczającej aktywności fizycznej. Do tego stres, przepracowanie, niewłaściwa ilość snu, a także używki, które mogą utrudniać zdrowy wypoczynek. Na szczęście odzyskanie zdrowej energii nie jest trudne. W okresie wzmożonego obciążenia organizmu wysiłkiem fizycznym […]
Przeciwutleniacze, czyli tzw. antyoksydanty pełnią istotną rolę w naszych organizmach. Na szybkość procesu starzenia wpływają zarówno geny, jak i styl życia.